Štěpánův příběh

Štěpán se narodil ve 24. tt s váhou 700 g a mírou 32 cm. V té chvíli se nám ze dne na den změnil celý život a učili jsme se s touto nezvratnou situací žít a přijmout ji. Nebylo to lehké, ale náš bojovník nám denně ukazoval nový směr a cestu, kterou se musíme dát.

U porodu koncem pánevním bohužel došlo k trakčnímu poranění se zlomeninou raménka stydké kosti. Následkem tohoto zranění a předčasného porodu se Štěpánek potýká s celoživotním porušení periferních nervů v oblasti míchy. Má ochrnutou pravou dolní končetinu, spasticitu levé dolní končetiny, inkontinenci moči i stolice, problémy s vyprazdňováním a poruchu růstu se sekundární deformitou páteře.

jip

Jeho výhodou je, že po psychické stránce je v pořádku. Je to velký bojovník, který se svým postižením bojuje. Překonává bariéry, aby mohl zažívat stejné věci jako jeho zdraví vrstevníci. Navštěvuje soukromou speciální logopedickou školu Klokánek. Ve škole se mu moc líbí a má kolem sebe dobré kamarády a pedagogy, kteří mu ve všem, co je třeba pomáhají. Je to velice veselý, přátelský, citlivý a hodně vnímavý kluk, který miluje život a každá překážka je pro něj další výzvou, kterou se nebojí překonávat. Taky je to pěkný raubíř a nesmí chybět pevná ruka a nastavené hranice.

Štěpánkovi je 9 let, pravidelně rehabilituje a dojíždí na intenzivní terapie do soukromého zařízení Fyzio Beskyd a také do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Třikrát ročně absolvuje intenzivní hiporehabilitační pobyty v Bohuslavicích u Telče a ve Strážném v Krkonoších. Jednou ročně jezdí na lázeňskou léčbu do Sanatoria Klimkovice.

štěpán

Štěpánek se v exteriéru pohybuje převážně na invalidním mechanickém vozíku a poprvé v životě zažívá radost z chůze, kdy se díky speciální ortoprotéze z Rakouska učí chodit.

Ve volném čase rád sportuje. Chodí do posilovny Colliery Crossfit Ostrava a již 4 roky dělá atletiku za PARA Athletics SSK-Vítkovice, kde se zaměřuje na hod míčkem, hod raketkou a jízdu na vozíku. Připravuje se na hod oštěpem a vrh koulí. Atletika ho moc baví a má ve sbírce pár cenných medailí. Také rád jezdí na speciální tříkolce Loped a těší se na nové speciální kolo do neziskové organizace Černí koně. Společně chodíme do přírody se speciálním kočárem Benecykl a v zimě lyžujeme na speciální lyži pro hendikepované „monoski“ s Centrem hendikepovaných lyžařů v Krkonoších.

V minulém roce se účastnil dvou lyžařských kurzů, kde se naučil lyžovat se stabilizátory, aby v budoucnu mohl tento sport provozovat sám bez asistence druhé osoby. Moc ho baví a jde mu to úspěšně. Také se účastníme různých charitativních akcí, abychom podpořili ty, kteří pomoc rovněž potřebují.

štěpán

V současné době se zdravotním postižením Štěpánka zabývá rakouská ortopedická společnost Pohlig Austria GmbH & Co. Se sídlem ve Vídni (www.pohlig.net) , dětská ortopedie v Brně a soukromá fyzioterapie Fyzio Beskyd (www.fyziobeskyd.cz), kde pravidelně Štěpánek cvičí. V plánu byla operace, při které došlo k uvolnění kontraktur na měkkých tkáních a derokaci a zkrácení stehenní kosti, aby se mohla vyrobit speciální ortéza k zajištění pánve a ochrnuté nožky.

Výroba speciálních ortéz probíhá na klinice ve Vídni, přičemž tyto výkony nijak neproplácí zdravotní pojišťovna. Hrazena není ani následná intenzivní rehabilitace, která již probíhá v ČR u soukromého zařízení Fyzio Beskyd, s.r.o. (www.fyziobeskyd.cz). Bohužel nám v České republice nemůže žádná protetická společnost poskytnout takové protetické zajištění, proto jsme se obrátili na protetickou společnost Pohlig, která je na jiné úrovni a je schopna speciální ortézu vyrobit. Operace se vydařila a zajistila uvolnění kontraktur, lepší postavení pánve, páteře a narovnání ochrnuté nohy. Speciální ortéza má doplnit a podpořit ztracené a oslabené funkce nohy a také vyrovnat zkrat končetin, který je cca 8-10 cm. Také by měla zabezpečit korekci, stabilizaci a větší jistotu a mobilitu v každodenním životě.

štěpán

To všechno obnáší velkou časovou a finanční národnost. Čekají nás pravidelné cesty do Vídně a intenzivní rehabilitace. Rok plánovaná operace proběhla na konci října 2020 na klinice v Brně, poté proběhla pooperační klidová fáze 8 týdnů (srůstání stehenní kosti), při níž už Štěpa denně rehabilitoval v domácím prostředí. Na konci roku se udělal sádrový odlitek a mohla se začít vyrábět vysněná ortoprotéza. Na konci ledna jsme si pro ni jeli na 2 dny do Vídně, kde se předvyrobená ortéza zkoušela a doupravovala. Při předávání ortoprotézy jsme zažili velký šok, kdy protetik řekl Štěpovi, zahoď berle a běž! Štěpa nevěděl co po něm chce, jak to má udělat. Do té doby byla pro něj chůze po dvou jen vizí budoucnosti. Zkusil vykročit a poprvé ve svých 9 letech zažil pocit z chůze, která je pro většinu z nás samozřejmostí. Máme toho hodně za sebou, ale také ještě hodně je před námi. Vše, co dnes dokáže, má vzhledem k svému předčasnému narození (24. tt) těžce vydřené a je za tím spousta času, energie, bolesti, slz ale nakonec možnost dělat spoustu věcí navzdory hendikepu. Je před námi nespočetné množství intenzivních terapií, kdy se bude Štěpánek sžívat s novou ortézou, aby byl co nejvíce samostatný, mohl se postavit na vlastní nohy a dělat vše, co má rád bez asistence druhých.

Naštěstí máme kolem sebe tým úžasných lidí, kterým věříme – ortoped, protetik, fyzioterapeut a bez nich by to rozhodně nešlo. Tak jako bez rodiny, přátel, soukromých dárců, nadací a všech lidí, kteří nám nezištně pomáhají, podporují, fandí nám a společně s námi věří v lepší zítřky…, protože i cesta je CÍL.
štěpán

Designed and developed by sunette | Zásady zpracování cookies